logo

Parochiefederatie Gennep

RK Gemeenschap Heijen en Gennep

2 september 2012: Kranenburg

De jaarlijkse bedevaart naar Kranenburg verloopt als volgt:
• om 6.30 verzamelen we op het kerkplein voor de Martinuskerk. We vertrekken te voet naar Kranenburg.
• Wanneer we het Reichswald uit komen worden we ontvangen met koffie, die mooi kan passen bij een evt. zelf meegenomen lunchpakket.
• Daarna lopen we door naar de kerk, waar de H. Mis van 9.30 uur gezongen wordt door ons eigen dames- en herenkoor o.l.v. Steven Gerrits.
• Na de Mis worden we door de parochie getrakteerd op Kaffee und Kuchen.
Voor het eerst is hier ook in de VOMMM-parochies (de zes Limburgse parochies boven de Niers) bijzonder aandacht aan besteed; zij roepen graag op om bij ons aan te sluiten!

Iedereen is van harte welkom om mee te lopen. Wie op eigen gelegenheid wil gaan met fiets of auto kan dat natuurlijk ook; we zien u dan in de kerk in Kranenbrug.

Wellicht ten overvloede: U zult begrijpen dat die ochtend de Mis in de Martinuskerk vervalt.

Achtergrond van de bedevaart

Al meer dan 700 jaar trekken pelgrims naar Kranenburg. Waarom? Door de jaren heen zijn er vijf overleveringen doorgegeven, die allemaal dezelfde kern hebben, zoals te lezen op de website van de parochie Kranenburg, www.wallfahrt-kranenburg.de

Ein Hirte vom Neuenhof ging zur Osterkommunion. Nachdem er die Hostie empfangen hatte, aber nicht hinunter­zuschlucken vermochte, spuckte er diese in einen hohlen Baum des Reichswaldes aus. Später meldete er dies seinem Pfarrer, Heinrich van Gelre. Der Pfarrer konnte die entweihte Hostie nicht bergen.
28 Jahre später, 1308, wurde jener Baum dann als Brennholz, das dem Pfarrer als Deputat zugeteilt war, auf dem Kirchplatz gespalten. Dabei fiel ein ca. 80 cm großer Christus­korpus aus Holz, das später sogenannte “Wundertätige Heilige Kreuz”, heraus.
Es wurde auf Anordnung des Grafen Otto von Kleve (Regierungszeit 1305 – 1311) in der Pfarrkirche zur “Verehrung” ausgestellt.“ Schnell verbreitete sich die Kunde vom Kreuz, “das aus einer Hostie gewachsen ist”. Durch den Zulauf der Gläubigen, die Förderung durch den zuständigen Bischof von Köln und der Grafen und Herzöge von Kleve, wird Kranenburg zum größten Wallfahrtsort im Herzogtum Kleve.

“Wundertätiges Heiliges Kreuz” – Holzkorpus ca. 70-80 cm von 1308.